Tajemna receptura, czyli przepis na ciasto drożdżowe
Jest jedno takie ciasto, które w wielu ludziach budzi prawdziwie sentymentalne uczucia. Jego zapach przywodzi, bowiem na myśl wspomnienia o beztroskim dzieciństwie, natomiast już sama myśl o dużej ilości kruszonki na wierzchu, przyprawia o nagły głód. Mowa oczywiście o cieście drożdżowym. Żaden inny wypiek nie posiada takiego rytuału wynikającego z procesu przygotowania oraz tej pewnej magii z tym związanej.
Trzeba przyznać, że jest to dosyć czasochłonny i wymagający cierpliwości deser. Z całą pewnością jest jednak warty poświęconego czasu. Od czego zacząć pieczenie ciasta drożdżowego? Otóż, najpierw należy przygotować zaczyn drożdżowy, czyli swoistą bazę / podstawę całego ciasta, po czym przykryć czystą, najlepiej lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia, pielęgnując, aby drożdże wyrastały w odpowiedniej temperaturze oraz bez dostępu powietrza. W dalszej kolejności, następuje dokładny przesiew mąki oraz stopniowe dodawanie do niej pozostałych składników, czyli jajek, cukru i tłuszczu.
Wszystko to musi odbywać się zgodnie z ustaloną w przepisie kolejnością. W jednym z ostatnich etapów następuje połączenie zaczynu drożdżowego z całą resztą składników oraz proces zagniatania, czyli wyrabiania ciasta. W międzyczasie warto dodać kilka krople ulubionego aromatu do ciast. Wyrobione ciasto, jeszcze przed pieczeniem potrzebuje wyrastać przynajmniej dwie godziny w ciepłym i zaciemnionym miejscu.
Cała ta procedura przypomina tajemną recepturę powstawania wyjątkowego produktu. I tak w istocie jest! Udane ciasto drożdżowe zachwyca smakiem, zapachem oraz wyglądem.
www.dziengniewu.pl
Polecane artykuły
Samolot – najbezpieczniejsza forma transportu
W telewizji co rusza słyszmy o katastrofie samolotowej. Gdzieś zabrakło paliwa w czasie lotu i konieczne było lądowanie awaryjne. W innym przypadku wysiadł silnik, dlatego też pilot musiał szybko szukać awaryjnego lotniska. Słyszy się także o tym, że w czasie lądowania urwały się koła. Czasem zasł
Procesor – serce urządzenia
To dobry moment, aby przejść do omówienia poszczególnych podzespołów, bez których żaden komputer obejść się nie może. Jako pierwszym zajmijmy się procesorem. To od niego zależy w jakim tempie pracuje komputer – jak szybko przetwarza dane, którymi operują poszczególne programy, procesy czy gry. Sła