Rehabilitacja i masaż w fizjoterapii
Masaż może być nie tylko relaksujący, ale także leczniczy. Dlatego wykorzystuje się go często w fizjoterapii podczas różnego rodzaju rehabilitacji. Masaż leczniczy może pomóc zlikwidować objawy schorzeń. Doceniają go osoby cierpiące na uciążliwe bóle lub skurcze poszczególnych części ciała. Zdarza się także, iż omawiany rodzaj masażu stosuje się w przypadku sportowców. Nie jest on obcy klientom gabinetów kosmetycznych, gdzie wspomaga ich w walce z ujędrnieniem skóry.
Czym jest masaż, a czym rehabilitacja i fizjoterapia?
Celem rytmicznie wykonywanego masażu za pomocą dłoni, będącego ruchem powodującym uciskanie tkanek jest przede wszystkim sprężyste odkształcanie tkanek. Rehabilitacja to działania podejmowane przez specjalistów prowadzące do przywracania sprawności osobom, jakie ją utraciły. Natomiast poruszany w tekście termin fizjoterapii, oznacza metody lecznicze wykorzystujące zdolność ludzkiego organizmu do reakcji na bodźce.
Masaże stosowane w fizjoterapii
Zanim przyjrzymy się leczniczym właściwościom masażu wykorzystywanym przez fizjoterapeutów w rehabilitacji, warto zainteresować się zagadnieniem historii tej relaksującej czynności. Swoje korzenie ma ona w starożytności i była powiązana z obrzędami ku czci bogów. W Grecji przed zawodami sportowcy byli nacierani oliwką w celu natłuszczenia ich ciał, była to forma masażu. Po pewnym czasie dostrzeżono, że ma on właściwości lecznicze. Hipokrates podkreślał, iż może on pomóc chorym w niektórych dolegliwościach. Niestety wraz z średniowieczem wszelkie odkrycia powiązane z masażem zatrzymały się. Był on jedynie kultywowany w medycynie ludowej. Dopiero wiele wieków później we Francji Ambroży Pere podjął ponownie tę kwestię i uznał za oficjalną metodę leczenia, ponieważ widział, jak korzystnie wpływa na poprawę stanu zdrowia jego podopiecznych po różnego rodzaju operacjach. Następnie przyszedł czas na szwedzką gimnastykę i Perego Henrika Linga.
To od niej wywodzi się masaż leczniczy. Wszelkie zasady jego przeprowadzania, a także lista przeciwskazań została stworzona przez obywatela Holandii, którym był Johan Mezge, założyciel pierwszej szkoły masażu. Obecnie wielu polskich fizjoterapeutów zachęca do stosowania masażu w rehabilitacji, by usprawnić proces przywracania pacjentów do zdrowia. W omawianym masażu leczniczym najważniejsze jest pozbawienie pacjentów bólu mięśni, wiązadeł, ścięgien, stawów, głowy czy kręgosłupa albo rwy kulszowej. Dlatego ta forma masażu jest przeprowadzana z uwzględnieniem wielu technik fizjoterapeutycznych. Zalicza się do nich:
- masaż tkanek głębokich
- masaż funkcjonalny
- masaż według koncepcji FDM lub Maitland
- masaż poprzeczny
Dzięki takiemu działaniu u chorych dochodzi do rozluźnienia poszczególnych mięśni, uelastyczniają się tkanki, a także poprawia ukrwienie. Polepszeniu ulega ruchowość stawów i zanikają obrzęki. Znacznie lepiej czują się zarówno fizycznie jak i psychicznie, ponieważ masaż stosowany w rehabilitacji oprócz usprawniania ciała poddaje je relaksowi, który pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jeżeli uczęszczasz na rehabilitację, możesz zapytać swojego terapeutę o możliwość wykonania na Twoim ciele masażu leczniczego, będącego elementem rehabilitacji.
Poczujesz się dzięki niemu znacznie lepiej.
Polecane artykuły
Kiedy nie ma czasu jeść
Wielu z nas żyje w ciągłym biegu. Praca, rodzina, dom, po pracy jakieś dodatkowe zajęcia – własne albo dzieci, a do tego jeszcze zakupy, sprzątanie, no i oczywiście gotowanie. Zdarzają się takie dni w tygodniu, że nie mamy po prostu czasu na gotowanie, ale wiemy, że zarówno my, jak i nasza rodzina m
Łatwa dostępność przypraw
Wspomnieliśmy już, że w obecnych czasach można bez większego wysiłku nabyć znakomite przyprawy i cieszyć się ich walorami. Rzeczywiście tak jest, ponieważ na wolnym rynku dostawcy rywalizują o uwagę klienta. Coraz mniej osób zadowala się najbardziej podstawowymi przyprawami. Chcemy mieć szerszy wa